Tarihçe

TARİHÇE

Gibux Projesi Başladı
Nisan 2013

Açık kaynak kod tabanlı İşletim Sistemi GİBUX' un Gelir İdaresi Başkanlığının yurt genelindeki tüm Vergi Daireleri ve Mal Müdürlüklerinde kullanılması amacıyla Türk mühendisler tarafından analiz ve tasarım çalışmalarına başlandı.

Ar-Ge Çalışmaları Başladı
Haziran 2013

Temel işletim sistemi seçildi ve ihtiyaçlar doğrultusunda çalışmalara başlandı. Bu temel işletim sisteminde fazlalık olan modüller çıkartıldı. Eksik veya olması gereken modüller sıfırdan yazıldı ve eklendi.

Donanım Yelpazesi Genişletildi
Temmuz 2013

Kurumda bulunan bazı yazıcı ve diğer donanımlar sadece Windows İşletim Sistemine özel olduğundan, GİBUX için yazıcı ve diğer donanımların sürücüleri yazıldı.

Kodlamaya Başlandı
Ocak 2014

Tüm gereksinimler ve sorunlar belirlenerek kodlama işlemine geçildi, gerekli olan modüller yeniden yazıldı, sorunlar giderildi ve GİBUX Dünya' ya "Merhaba" dedi. Sürüm 0.1.2

Testlere Başlandı
Şubat 2014

Test Vergi Dairemiz olan Ostim ve Keçiören Vergi Dairesi pilot çalışmaları yapıldı.

Yaygınlaştırmaya Başlandı
Ocak 2015

GİBUX' un ülke genelinde yaygınlaştırılmasına devam ediliyor. Güncel Sürüm: 1.3.1

GİBCIS
Mart 2015

GİBCIS (Gelir İdaresi Başkanlığı Coğrafi İzleme Sistemi) sayesinde tüm GİBUX' lar tek bir noktadan izlenebilir ve yönetilebilir hale geldi.

Görünüm ve Tasarım Çalışmaları Başladı
Ekim 2017

Yaklaşık 9 ay süre boyunca kurum çalışanlarının bilgisayar kullanma alışkanlıkları incelendi, GİBUX ve Windows yan yana açılarak karşılaştırmalar yapıldı.

Tüm Türkiye
Ocak 2018

Tüm Türkiye'deki Vergi Dairelerinin GİBUX kullanması planlanmıştı ve bu hedefe başarıyla ulaşıldı.